Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: ShutterStock.com

Braňte se!

Čím dál častěji se upozorňuje na hrozby domácího násilí. Když se o něm hovoří, vybavíme si nejčastěji násilí fyzické. Verbální násilí ale představuje mnohdy mnohem závažnější problém, často skrytý...

Zkuste si odpovědět na následující otázky:
– Cítíte někdy velkou bolest, nervozitu či neklid po rozhovoru s partnerem?
– Máte často pocit, že každý z vás mluví odlišným jazykem, který jednoho z vás zraňuje více, než je schopen unést?
– Stává se vám, že partner říká, že není naštvaný, že vás neuráží, nekritizuje, když očividně naštvaný je?
– Zlobí se na vás často partner kvůli malichernostem?

Určitě už jste slyšeli o verbálním násilí. Nevyhýbá se ani těm na první pohled perfektním partnerstvím, mohou jej ve vztahu užívat muži i ženy. Často si ani oni sami neuvědomují, jakou bolest a jaký zmatek tím způsobují svému partnerovi. Výsledkem nerovnováhy ve vztazích bývají často nejen bolestné rozchody, každodenní konflikty, ale i celoživotní traumata a zcela ztracené sebevědomí. Protože verbální násilí bývá často skryté, nemusíme si škodlivé následky pro nás, děti i širší okolí často vůbec uvědomovat. Je proto dobré se zamyslet nad tím, zda se i vy sami ve svém soukromí nesetkáváte s manipulativními či agresivními technikami verbálního násilí...

magazin.cz

Negace
Nejčastěji užívají agresoři techniku negování. Vzhledem k tomu, že vnímají realitu poněkud odlišným způsobem než jejich partneři, aniž by však byli ochotni vidět situace také očima partnera, negují vše, co je řečeno. Velmi často je negováno prostě vše, co druhý řekne, aniž by se někdo vůbec zamýšlel nad tím, zda má agresor skutečně pravdu, když vše popírá. Jakmile vnímáte cokoliv jinak než váš partner, setkáváte se s negativní reakcí. Vy se prostě vždy mýlíte a vaše pocity jsou mylné. Je logické, že pak dochází k naprostému zablokování komunikace.

Zlehčování
Představuje jednu z nejnebezpečnějších technik, popírá totiž a deformuje celou vaši osobnost a představy o sobě samém. Jestliže partner zlehčuje, co říkáte, co děláte, a především, co cítíte, bývá logickou reakcí často přemýšlení nad tím, co s vámi vlastně není v pořádku. Partner vás hodnotí a říká, že vše berete moc vážně, že jste přecitlivělý, že se teď chováte zvláštně, že jste zbytečným pesimistou a vše příliš prožíváte. Vaše hodnota přitom jde stále níže, jako u zlevněného zboží se váš partner snaží vzbudit dojem, že vaše hodnota je nulová. Než zjistíte, že s vámi je vše v pořádku, a jen váš partner se vyhýbá zodpovědnosti za své chování, mohou uplynout léta.

magazin.cz

Vtipkování jako verbální násilí
Verbální násilí se může tvářit jako nevinné žertování. Kdo by to myslel vážně? Přece vám nemůže vadit, že se někdo směje, když je to „jen žert“? Zpochybňován je váš smysl pro humor a schopnost nadhledu. Přitom se vás vtipy na vaši osobu snaží zesměšnit nebo ukázat vaše citlivá místa. Přestože partner, který dělá vtipy na váš účet, předstírá, že jde jen o humor, ve skutečnosti zneužívá vtipkování, aby vám ublížil. Přitom si je velmi dobře vědom, že právě tento jeho styl chování nesete velmi nelibě.

Hodnocení a kritizování
Jedná se o klasickou techniku, které se dopouštíme nejčastěji. Hodnocení jsou však často vytržená z kontextu, hodnotí závažnější projevy, než k jakým došlo, mají generalizující charakter nebo jsou zcela zavádějící. Kromě „jsi hloupý“, „ty ničemu nerozumíš“, „ty jsi divný“, můžete slyšet z úst svého partnera i jiné odpovědi, které vás hodnotí. Jako například je tomu v situaci, kdy chcete řídit a váš partner vám důrazně odvětí: „Ty nebudeš řídit. Já budu řídit.“

Trivializování
Často znevažujeme práci druhého nebo jí přisuzujeme menší význam. Když muž konečně udělá něco v domácnosti, žena reaguje téměř výsměšně: „Konečně sis také vyzkoušel to, co já dělám každý den. Že ti to ale trvalo. Kam bychom došli, kdybych nad tím denně strávila tolik času, co ty.“ Muži zase mohou mít sklon podceňovat zaměstnání své partnerky. Jako je tomu například ve chvíli, kdy žena věnující se práci ve svém obchodě s květinami, přijde domů a nadšeně referuje o tom, že má zakázku na výzdobu svatební hostiny. Muž reaguje: „No, není to pěkné mít co dělat přes den!“ Žena se pak cítí frustrovaně, její práce je náhle „něčím, co dělá jen tak přes den“.

Diskuze k článku:

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!