Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Tommy Mafia / foto: Shutterstock

TOP 5 CZ: Čeští mafiáni dobyli svět

Mafia ve světovém herním průmyslu zanechala významnou českou stopu. Proč se jí prodalo půldruhého milionu a jak to, že ji mnozí hráči milují? První díl seriálu o proslulých českých hrách odpovídá.

magazin.cz
Jak to začalo
Psal se rok 2002, když tým kolem Dana Vávry po letech nelehkého vývoje přivedl na svět mafiánský opus s příznačným názvem. České studio Illusion Softworks mělo již tehdy ve světě slušné renomé, Mafií však vstoupilo do širší světové špičky. Důvodem nebyla jen řemeslně zručně vypreparovaná hratelnost, ale především fantastické zachycení raně mafiánského podhoubí v příběhové sondě, jejíž vyprávění hraničilo s filmovým zážitkem.

Děj jak z Kmotra
Děj hry se odvíjí retrospektivní formou: hlavní hrdina Tommy Angelo vypráví detektivovi svůj osud, což pro hráče znamená dvacet napínavých, akcí a automobilovými honičkami naplněných misí.

Dozvídáme se, kterak se od taxikářské píky dostal až k vykonávání nejnáročnějších a nejnepříjemnějších úkolů pro jednoho z bossů fiktivního města Lost Heaven Dona Salieriho. Hlavně úžasné skloubení příběhu a samotných herních činností, kdy se obě složky neoddělitelně doplňovaly, zařadilo Mafii po bok klasik akčního žánru.

magazin.cz
Děj měl v každé misi co nabídnout, každá představovala jedinečnou výzvu, nemohla však vypadnout z konzistentního celku, zvraty se především v poslední třetině hry nešetřilo, a co je důležité – hráč si připadal jako hybatel dění.

Podařilo se vystihnout atmosféru zločinem prorostlého města, jemuž coby vzor posloužilo mafiány proslulé Chicago 30. let. Jedinečná architektura, smysluplný design metropole s oddělenými čtvrtěmi, typické, byť až na výjimky nikterak složité postavy, boj o vliv, peníze a moc mezi dvěma „rodinami“, korupcí prožraná policie – to vše zkrátka připomínalo hratelnou verzi filmových mafiánských legend v čele s Kmotrem.

Kouzlo hry

magazin.cz
Střílení samo o sobě nebylo ničím výjimečným, a pokud by Mafie byla postavena jen na něm, těžko by se zapsala tak hluboko do srdcí hráčů. Byla tu však i dobová, neskutečně precizně vyvedená vozidla.

Ačkoliv tato žihadla nedosahovala rychlostí dnešních produktů automobilového průmyslu, měli jsme pocit, že se v nich řítíme přímo nezadržitelně. Jejich fyzikální model pochopitelně nebyl realistický – to bychom si věru užili spíše frustrace, evokoval však pocit, že takto nějak se dobové vozy opravdu chovaly.

  • Příští si přečtěte o další české pecce: Vietcong

Úspěch Mafie mohl být mnohem větší, jen kdyby ve své době přímo nešla proti konkurenci v podobě žánrově shodného Grand Theft Auta 3. To navíc pocházelo ze stejného vydavatelského domu a z důvodu známější značky bylo i marketingově vytíženější. Přesto velká spousta hráčů, kteří vyzkoušeli obě hry, dává jednoznačně přednost Mafii. Není těžké uhodnout proč – měla totiž ducha, jaký se v herní branži často nevidí.

Oficiální trailer

Hráli jste Mafii?

Captcha

Počet příspěvků v diskusi: 115