Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Ilustrační foto / foto: Shutterstock

Jazyky, které se rodí: od elfštiny po klingonštinu

Vymírání jazyků je jedním z problémů, které nás mohou znepokojovat, ale nemůžeme s nimi nic dělat. Naštěstí se jazyky také rodí – a ty, které vznikají, jsou velmi zajímavé.

Už od starověku si lidé uvědomovali, že lidská řeč je velmi nedokonalý nástroj. Vznikla, aby se pomocí ní vyměňovaly v tlupě informace především o jednoduchých tématech, jako lov nebo rozmnožování. Pro tak složité záležitosti jako je náboženství nebo filozofie rozhodně není zařízený. Potýkali se s tím antičtí myslitelé, křesťanští teologové i intelektuálové 19. století.

Není divu, že brzy začaly vznikat jazyky, které měly vady přirozených řečí napravit. Jednalo se o složité systémy, nejčastěji pochopitelné jen svým tvůrcům. Snažily se o různé cíle: aby byla řeč tak krásná, aby přesvědčila pohany o pravdě křesťanství, aby navázala na prajazyk, jímž se mluvilo před pádem babylonské věže, nebo aby ze světa odstranila nepřesnost či lež.

Celý článek a několik videí s nově vzniklými jazyky najdete ZDE.

Diskuze k článku:

V diskuzi není dosud žádný příspěvek. Napiš ten první!